www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2009/3


Tóth Emese:

A köz és a terület

Nem vagyok az azonnali büntetés híve…

Törökbálint Város Önkormányzata 13/2008. (IV. 25.) rendeletével megalkotta a város közterületeinek rendje és tisztasága védelmében a közterület-felügyeletet.
Barátságos mosolyú, határozott fellépésű, nőtlen óbudai fiatalember, Gartai Zoltán (33) került a tavaly tavasszal megalakult Közterület-felügyeleti Iroda élére. Pályafutását a Fővárosi Közterület-felügyeletnél kezdte 1996-ban, majd Szentendrén, ezt követően Solymáron mélyítette el a gyakorlatban is elméleti ismereteit. A felügyelői munka mellett levelező tagozaton igazgatásszervezői diplomát szerzett a Budapesti Corvinus Egyetemen.

- Megalkottuk 2008 áprilisában a közterület felügyelet feladatairól szóló rendeletet, az eltelt időben mit sikerült ezekből a feladatokból birtokba venni?
- Talán csak a zöldhulladék kezelése új terület számomra. Jónak tartom, hogy ennek szervezésére a várost négy körzetre bontották, és tavasszal és ősszel egy-egy hét áll rendelkezésre, hogy a lakók a zöld hulladékot kötegekben, vagy zsákokban az ingatlanuk elé kihelyezzék, így a falugazda csoport is szervezettebben tudja elszállítani azokat. Ez a szisztéma még alig több mint egy éves, tavaly ősszel bizony akadtak gondok a betartatásával. 450 ingatlannál figyelmeztettük a tulajdonost, a zöldhulladék kezelésére vonatkozó rendelet ismételt kikézbesítésével. Büntetést még nem róttunk ki, időt kell adni, hogy mindenkinél rögzüljön az új eljárás. Amúgy sem vagyok az azonnali büntetés híve. Ez persze a KRESZ szabályainak betartására nem vonatkozik, azt megtanulni már több évtized rendelkezésre állt.

- Felügyeletről lévén szó, azt gondolom, a közterület-felügyelet gyakorlása sem tartozik a legnépszerűbb foglalkozások közé.
- Ezt tapasztaltuk a fővárosban, általában azokon a helyeken, ahol a felügyeletnek egy elég komoly helyszíni bírság bevételt kell produkálnia. Itt szerencsére 500 ezer Ft volt előírva a 2008-as évre, azt teljesítettük. Akárhogy szépítgetjük, hatóságként lépünk fel, amikor kérdőre vonjuk a mozgóárusokat, vagy felkutatjuk a rendszám nélküli autók tulajdonosait. A CBA előtt sikerült is felszámolni az illegális árusítást, amelyet általában külföldi állampolgárok kísérelnek meg. Két lehetőség van: helyszíni bírságot szabhatunk ki, vagy lefoglalhatjuk az árut, ebben az esetben tételes jegyzőkönyvet kell felvenni az elkobzott javakról, ezt követően lehet csak eljárást indítani ellenük.

- Hogyan telik egy átlagos napja
Nyolc és kilenc között általában benn vagyunk az irodában, intézzük a papírmunkát. Tevékenységünk nagyban évszakfüggő. Közös autót használunk a Beruházási Irodával, de bizonyos ellenőrzéseket csak gyalogosan lehet lejárni. Hárman vagyunk a teljes településre, viszont a köztisztviselői éves szabadság az évek számával 35-re is felmehet, azt meg ki kell adni. Javasoltam is a jegyző úrnak egy másfajta munkarendet az iroda számára. Pénteken ügyelet lenne, és a heti munkaórát hétfőtől csütörtökig dolgoznánk le, így akár délután félhatig-félhétig is dolgozhatnánk. Több figyelmet szentelhetnénk a játszóterek felügyeletére is. Már történt ezen a területen is felelősségre vonás. Középkorú, meg idősebb férfiak italoztak az egyik téren, a szemközti boltból vásárolt söröket iszogatva. Azzal védekeztek, hogy nincs bekerítve a játszótér, miért ne lehetnének ott. De az az idősebb, csavargó külsejű férfi már nem úszta meg büntetés nélkül, aki nemes egyszerűséggel levizelte az útjába kerülő családi ház falát.

- Forgalomképtelen járművek elszállítatása is az önök feladata.
- Tavaly 15 rendszám nélküli járművet regisztráltunk. Ezekre ráragasztunk egy sárga papírt, amin felszólítjuk a tulajdonost teendőire. Ezt a figyelmeztetést gyakran megpróbálják lekaparni.

Ha nem rendeződik a helyzet, megkezdjük az eljárást a forgalomból való kivonásra. Három hónapig kell őrizni a járművet, egy szakértővel az értékét felbecsültetni. A rendszámokkal rendelkező, de forgalomképtelen járművek tulajdonosait felszólítjuk a jármű elszállítására, vagy a forgalomból való kivonásra. Ma már rendelkezésünkre áll a BM Online adatbázisa is: a személynyilvántartás lekérdezése, a mozgáskorlátozottak igazolványainak hitelesítése ingyen, a gépjármű nyilvántartás igénybevétele gépkocsinként 42 Ft-jába kerül az önkormányzatnak.

- Közlekedés rendészeti feladat: járművek megállására, várakozására, behajtására szóló jogszabályok betartatása.
- Négy ilyen színhely van a városban, ahol ez szóba jöhet: a Munkácsy utca a nagy forgalom miatt különösen exponált hely. Itt helyszíni bírsággal élhetünk a vezető távollétében is, ha ezt nem rendezi a jármű tulajdonosa, akkor szabálysértési eljárást indítunk ellene a Budaörsi Rendőrkapitányságon. Kiemelten figyeljük, hogy a mozgáskorlátozottak számára jelzett parkolókat illetéktelenek ne használhassák. Kapott emiatt már büntetést képviselő, hivatali tisztviselő, híres ember is.

- Nem próbálnak kifogásokat keresni?
- Dehogynem, indoka mindenkinek van, miért éppen ott parkolt, néha protekciót is próbálnak keresni a feljebbvalóknál. Reménytelen, hatósági intézkedés alól senkinek sincs kibúvó. Vannak olyan települések, ahol ez működik, itt ez nem megy.

- Felügyelet az önöké, amely szankciókat is kiróhat. Azt tapasztalom, hogy nálunk a hatósági szervek sokkal inkább a büntetésre, mint a nevelésre, a helyes állampolgári magatartás elfogadtatására helyezik a hangsúlyt, ezért aztán a polgárok nem a szolgáló, segítő közeget, hanem inkább a büntetésekre utazó „szervet” látják hatóságainkban. Sajnos a helyi rendőrőrs is hasonló szellemben működik. Mi az ön álláspontja ebben a kérdésben?
- Egyre inkább az a felfogás terjed, hogy a döntést azon a szinten kell meghozni, amely legközelebb van a cselekmény elkövetéséhez. Valószínűleg az sem véletlen, hogy felmerült az önkormányzati rendőrség létrehozásának gondolata. Ez valahol a közterület felügyelői hatáskör kiszélesítése a rendőrségi jogosítványok irányába, de csakis helyi hatáskörrel működhetne. Egyelőre az elképzelés megmaradt a szándék szintjén, ehhez is kétharmados parlamenti döntés kellene.

- Állategészségügyi feladatok: kóbor ebek, elhullott állatok begyűjtése. Ebben az évben a bálinti nyilvántartott kutyák chipet kapnak, ez az önök szempontjából is nagy előrelépés.
- Törökbálint ebben a tekintetben is elég jó helyzetben van, viszonylag kevés csellengő kutyával találkozunk. A kóbor kutyák befogásába a gyepmestert is bevonjuk. A chip segíthet abban, hogy azonosíthassuk az kiszökő, a lakosságra veszélyhelyzetet teremtő kutyákat. Az elhullott állattetemeket is a gyepmesterrel szállíttatjuk el. Az Anna-hegyen tavaly műanyag zsákokban például őzlábakat találtunk.



- Végezetül kérnénk Olvasóink számára néhány közérdekű információt:
- A közterület-felügyelő feladatát sötétkék színű egyenruhában látja el. Az egyenruha karjelzésén Törökbálint város címere és a „Törökbálint Közterület-felügyelet” felirat látható. Kérésre az intézkedő felügyelőnek igazolnia kell magát.

- Az iroda dolgozói reggel 8-9-tól általában a telephelyükön, a Munkácsy utca 74. alatt megtalálhatók.
- A hívható telefonszámok: mobil: (06-20) 975-34-45 vagy a (06-23) 335-021/ 235 vonalas szám.


Forrás: Törökbálinti Újság - 2009/3