www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2009/2


Ötvös János Attila:

OLVASOM

Olvasom a volt NEMAX-terület, a tétényi fennsík melletti 16 hektár esetleges átminősítéséről szóló vitát. Jobban belegondolva, arra a meggyőződésre jutottam, hogy mindkét félnek igaza van sok mindenben és sokféleképpen, viszont a többség dönt. A baj az, hogy mára már megváltoztak a viszonyok, és a 2001-ben megszavazott terület-átsorolásokkal nem lehet mit kezdeni, a következményeket viselni és tűrni kell. A téli hegycsúcson kiránduló gyerekek vagy felnőttek sem sejtik, hogy a célt tévesztett hógolyóból mekkora lavina keletkezhet, s hogy az miképpen befolyásolja majd a környék jövőjét. A lakóövezeti átsorolás mellett szól, hogy a közművesítés során fel kell tárni és kiépíteni utakat, megközelíthetőbbé válik egy eddig kevésbé hasznosított terület, javulhat a Pistály közműkapcsolatainak minősége.
A hátrányok sem kevesebbek: újabb lakosságnövekedés oktatási és egészségügyi háttértartalékok nélkül, precedens a többi üdülőterület számára, a zöldövezet csökkenése, stb. Sajnos, igaz az az állítás, hogy az üdülőterület/lakóövezet között elmosódott az utóbbi évtizedekben a határ, a szociális változások miatt egyre többen laknak állandóan üdülőterületen, és ez a jelenség a hitelválság miatt még tovább fogja bővíteni a kiköltözők számát.
Nem vettem észre viszont egy olyan érvet, ami, lehet, csak az én figyelmetlenségem: ez a kétféle besorolásból adódó önkormányzati kötelezettségek közti különbség. Lakóövezetnél kötelező az alapvető infrastruktúra kialakítása, és ez bizony sokkal többe fog kerülni, mint a felajánlott 80 millió forint. Ennyi pénzből még egy tisztességes utat is nehezen lehet megépíttetni, nem beszélve a többi közműről, amit oda kell vezetni majd a terület határára, lehetőleg úgy és olyan kapacitású feltételekkel, hogy egyszer talán a Pistály is lakóövezet lehet.
A döntés többséggel született meg, nyilván az is megfordult a képviselők fejében, hogy a BÉTA Kft-nek nincs a spájzban felstószolva pár milliárd forintja, egy 280 lakásos lakópark felépítéséhez, és a globális pénzügyi bizonytalanság miatt megroggyant bankok nehezen adnak hiteleket, főleg a világválságot kiváltó ingatlanszektorban. Így egyelőre csak lassan halad a projekt, s ki tudja, hogy évek múlva is meglesz-e a szándék?

Olvasom a dr. Horti István jegyző úrral készített interjút, s úgy tűnik, hogy korrekt és komoly tapasztalattal rendelkező ember, hiszen még a helyi ÚJSÁG kérdéseinek megválaszolása sem esett nehezére, sőt tényszerű és tárgyilagos mondatai azt az érzést keltik az olvasóban, hogy a Hivatal stílusa, ügyintézése is sokat fog változni a jövőben.
Ezt nyilván a képviselők is így látják, mert olyan mértékű létszámemelést szavaztak meg, amire régóta nem volt példa. De mint elhangzott, kellett is ez a bővítés, voltak területek, ahol egy ember ügyintézett szerteágazó feladatokat. Frappáns a kutatóintézettel kapcsolatos válasz is, végre van egy szakmailag felkészült, diplomatikus jegyzője a városnak. Szerencsés találkozás volt, a hivatalnak azért, mert már régóta elkelt volna egy racionális vezető, a jegyző úrnak meg azért, mert itt nem csak szokványos feladatokkal hasznosíthatja tudását. Reméljük sokáig.

Olvasom a lakossági statisztikákat, hányan voltunk (és leszünk), ha a gyarapodási tendenciák nem változnak. Való igaz, hogy a fővárosban több az óvoda, és dugóban araszolni ott is lehet, ezért még talán visszaköltözni is érdemes volt az elmúlt években, de most megint változott a helyzet. Az időjárás és a szigorúbb paraméterek kikényszerítették Budapest első, nem tökéletesen lebonyolított szmog riadóját, aminek fő tanulsága a határértékek közismertté válása volt. Mindenki megtudhatta, akit érdekelt, hogy mennyi port szív be egy átlagos bevásárlás során, de mindennél megdöbbentőbb volt az egyik tv műsorban az a fiatal pár, akik teljes tudatlanságban tologatták a gyermeküket a babakocsiban. Az ilyen tanulságok aztán újra az agglomeráció felé terelik az embereket, mert a dugó lehet bár ugyanaz, a levegő mégiscsak jobb, mint a fővárosban, ráadásul a szmog nem csak télen, de esőmentes hetek után, a nyári kánikulában is előfordul. És talán valamikor itt is épülnek óvodák...


Forrás: Törökbálinti Újság - 2009/2