www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/11


Tóth Emese:

Informatikai forradalom Törökbálinton?

Nem is akármilyen! Annyi elfecsérelt év után, amikor ennek hiányát magam is sokszor Turai István szemére vetettem, hiszen informatikus képzettsége is lévén, joggal remélhettük, hogy a vezetése alatt eltelt nyolc évben sokat tesz majd az elektronikus önkormányzat megteremtéséért. Nem tett, fátylat rá. Az eltelt idő, a folyamatok beérése, a sikeresnek tűnő jegyzőváltás, a Keller-éra meggyökeresedésének veszélyétől való félelem, vagy mindezek eredőjeként Turai harmadik, csonka ciklusában (2008-2010) jelentős előrelépésről számolhatok be Olvasóinknak.

Törökbálit ingatlanjainak digitális térképe a neten
Talán a nyár folyamán számoltunk be arról, hogy a http://terkep.intermap.hu/torokbalint internetcímen a térinformatikai rendszer részeként immár Törökbálint digitális térképe is látható. Igaz ugyan, ha bepötyögik ingatlanuk címét, akkor a telkükön a jelenlegitől meglehetősen eltérő alaprajzú épületet is láthatnak, én is így jártam. Hja, a kezdeti gyermekbetegségek, de ne csüggedjünk, még ebben az évben várható az alaptérkép frissítésének a megvásárlása. Azt is megtudhatjuk, hogy folyamatban van a Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) tervlap, valamint a Település Szerkezeti Terv elkészítése, s ha majd ezek a dokumentumok is rendelkezésre állnak, ezek is részévé válnak a térinformatikai rendszernek.

A közeli jövő: testületi előterjesztések az interneten keresztül
Mint azt már a jegyzővel készített interjúból is megtudhatták, folyamatban van a teljesen elektronikus, „papírmentes” testületi ülések megszervezése. Ennek egyik, forintokban is mérhető eleme kb. négymilliós évi papírköltség megtakarítás. Ez feltételezi az előterjesztések elektronikus elérhetőségét laptopon, amely mobil interneten keresztül éri el az elektronikusan rögzített dokumentumokat. A testületi ülések követése már ma is a törökbálinti honlap része, szeptembertől meg a bizottságok munkájáról készülő jegyzőkönyv is rögzített anyagból készül, és tárolódik el digitálisan.

Az a bizonyos forgatókönyv
Némi iróniát sem mellőzve már több ízben olvashattak lapunkban arról, hogy Turai polgármester újra beiktatásának ceremóniáján már debütált, később a testületi ülésesek meghatározó részévé vált a forgatókönyv. Ez pont az, ami. A testületi ülés napirendi pontjainak, az előterjesztések döntési előkészületeinek írásba foglalt dramaturgiája. Ahogy olvasom az információs fejlesztésekről szóló polgármesteri beszámolót, csak most döbbenek rá, hogy Turai István már az önkormányzati munka informatikai fejlesztésére beszerzett szoftver „alá dolgozott” a forgatókönyv előzetes bevezetésével. Ugyanis, ha a végleges rendszer feláll, akkor a következőkben leírtak szerint kell elképzelni a testületi ülést. Minden képviselő és hivatali munkatárs előtt egy laptop van kinyitva, internet kapcsolattal. A folyamat fővázát itt is, mint papírral dolgozó napjainkban a forgatókönyv jelenti. Csakhogy ez a forgatókönyv most már a laptopon jelenik meg információként, papír helyett digitális formában. Ezen haladnak végig, mintegy hosszú vezérfonálon a döntéshozók. Ezt részleteiben egy előterjesztés megtárgyalási folyamatának kibontásával jeleníteném meg Olvasóinknak.

Vegyünk egy jó vaskos példát, például a 2009. költségvetési terv koncepciójának megalkotását, ez úgy is megjelenik már a novemberi testületi ülésen, laptoppal vagy még papíron, de biztosan lesz!
A képviselők rákattintanak a forgatókönyv azon előterjesztési pontjára, amely ezzel a címmel jelenik meg: 2009. évi költségvetési koncepció, és megjelenik előttük a képernyőn több dokumentum címe. Ilyenek például, mint maga az ezzel kapcsolatos előterjesztés,
amit Soltész Erika, a Közgazdasági Iroda vezetője állított össze. Aztán megjelennek a különböző bizottságok (amelyek ezt már előzetesen megvitatták) munkájáról készült jegyzőkönyvekre utaló címek, melyekre rákattintva magát a jegyzőkönyv tartalmát olvashatjuk át. Ha meg a költségvetési koncepció előterjesztésre kattintunk, akkor megjelenik az ablakban valamennyi költségvetési elemet tartalmazó Excel tábla, különböző egyéb mellékletek nevesített címe, melyekre kattintva azokba is belepillanthatunk. Összefoglalva: az egyes előterjesztésekkel kapcsolatos valamennyi információt elérhetjük néhány kattintással, s közben még arra is van lehetőségünk, hogy saját jegyzetet készíthessünk, amely a témával kapcsolatos hozzászólásunk főbb elemeit rögzíti. De az unatkozó képviselők– nálunk természetesen ilyenek nem lesznek – akár érdekesebb tartalmú oldalakat is böngészhetnek, az időt agyonütendő.
Aztán a már meglévő technikákkal (hang-, kép-, szavazatrögzítés) archivált információt is bepötyögik ügyes önkormányzati munkatársak a rendszerbe, és felteszik ország-világ tudomására Törökbálint honlapjára.
Ugye, hogy kerek ez, mint a telihold?
Na, de azért nem lehet parttalanul bárkinek, bármit elolvasnia, pláne beleírni az önkormányzati adatbázisba. Ezt a felhasználói hierarchiát egy regisztrációs rendszerrel tartatják be. Különböző felhasználói szintek lesznek különböző mértékű jogosultsággal, azaz a dokumentumokba való betekintési és/vagy publikálási joggal. Polgármester, jegyző, alpolgármesterek, irodavezetők és így tovább lefelé gondolom én, egészen a mezei állampolgárig. A médiák helye egyenlőre nem látszik a rendszerben, de remélhetően csak betagozódik majd valahol.
Ne róják fel bűnömül, de eszembe jutott szegény Bóza képviselőnk, Isten nyugosztalja! Nehezen tudom elképzelni a felvázolt jövőben, mint ahogy mindenkinek sokat kell majd képeznie magát, de higgyék el, megéri.

Meg amúgy sincs már lehetőség.


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/11