www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/8


Hidvégi Ferencné:

Első kézből . . .
a képviselő-testület június 26.-i üléséről

Forgalomcsökkentő javaslatok
Gáldi György sürgősségi indítványa alapján a testület a települést érintő átmenő forgalom csökkentésére vonatkozó javaslatokról tárgyalt. A képviselő véleménye szerint a megnőtt helyi gépjármű állomány mellett úthálózatunkat jelentősen terheli a tranzitforgalom is. Mivel a város önmagában kevés a szomszéd települések úthálózatát is érintő gondok megoldásához, a döntéshozók egyhangú igenekkel támogatták, hogy a polgármester kezdeményezzen tárgyalásokat a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztési Zrt. és a környező települések – elsősorban Érd, Tárnok, Sóskút – önkormányzatainak vezetőivel, valamint az érintett országgyűlési képviselőkkel. A tranzitforgalom lebonyolításában érintett utcák érdekében a szeptemberi ülésen az idei költségvetésben biztosított kereteknek megfelelően sebesség ellenőrző készülékekre elkülönített 12 millió Ft és a középszigetes gyalogátkelőhelyek létesítésére szánt 35 millió Ft felhasználására vonatkozó elképzelés kerül majd a döntéshozók elé.

„Csendrendelet” készül
Szalczinger József javaslatára a képviselő-testület szeptemberi ülésére zajvédelmi rendelet alkot. A szabályozás célja a település nyugalmának elősegítése. Az egyhangú igenekkel elfogadott javaslat hétköznap 20 órától másnap reggel 6-ig, szombaton 15 órától hétfő reggel 6-ig, valamint munkaszüneti és ünnepnapokon az utolsó munkanap estéjétől az első munkanap reggeléig tartana. Az érintett időben zajló kulturális rendezvényekre felmentés adható, ha az a rendezők négy nappal az esemény előtt kérik a hivatal igazgatási osztályán. A rendelet hatályba lépése után a város lakóövezetén belül a meghatározott időszakokban tilos lesz a nagy zajjal járó tevékenység.

Garanciális feladatok
Gyarmati Mihály a város befejezett beruházásaihoz kapcsolódó jótállási, szavatossági garanciális jogok érvényesítésére vonatkozóan nyújtott be önálló képviselői indítványt. A képviselő nem először próbálta felhívni a figyelmet, hogy az önkormányzat beruházási gyakorlatát legalább a befejezett létesítmények esetében újra kell gondolni. Törökbálinton az elmúlt másfél évtizedben komoly beruházások valósultak meg, üzemeltetésük során jelentős költségeket lehetne megtakarítani, ha a saját költségen végzett javítások helyett érvényesíteni lehetne a jótállási, szavatossági jogokat. A testület minden tagja egyetértett Gyarmati Mihály megoldást jelentő javaslatával: felkérték a jegyzőt, hogy a hivatal beruházási irodájának feladatai közé nevesítve kerüljön be a szavatossági tevékenységgel összefüggő irattárolási feladatok szakszerű biztosítása is. A garanciális ügyek intézéséhez minden beruházás átadás-átvétele után készüljön kimutatás a befejezett beruházásokról, amelyben az informatív alapadatokat szerepeltetni kell. A fenti feladatok teljesítéséhez 2008. július 1-től 1 fő műszaki státuszt létesítenek, az ehhez szükséges forrásokat biztosítják. A jegyző arra is felkérést kapott, hogy az intézményvezetők munkaköri leírásába emelje be a garanciális feladatok üzemeltetőre vonatkozó kötelezettségeit. A jövőben a hivatalban csődfigyelést vezetnek be és biztosítani fogják, hogy az információk az érintett irodák számára elérhetők legyenek, illetve az esetleges hitelezői igénybejelentések az önkormányzat érdekében időben megtörténhessenek.

Gyarmati képviselő javítana a városképen
Gyarmati Mihály a közterületeken lévő tájékoztató utcanév táblák megfelelő szintre történő újra elhelyezésére tett javaslatot. A szeptemberi ülésen foglalkoznak majd az új táblarendszerrel, a várható költségek és a telepítés ütemezésének ismeretében. A Tükörhegy IV. területen már az új rendszerű táblák kerülnek kihelyezésre. A képviselő a lepusztult, összefirkált buszvárók felújítására is javaslatot nyújtott be. A munkát két ütemben végzik, a tervek szerint szeptember 30-ig minden törökbálinti buszmegállót felújítanak. Az önkormányzat iskoláinak vezetőit a jegyző külön levélben fogja felkérni, hogy tegyenek hathatós intézkedéseket annak érdekében: a buszvárókat a diákság se rongálja.

 

 


Mit szeretnének a Nyírfa utcaiak?
Hámoriné Olár Mária sürgősségi indítványban kezdeményezte, hogy a Nyírfa utcai járda helyett körzetében az immáron Tüskevár köz néven szereplő utcában épüljön járda. Indokolásában kifejtette, a Beruházási Iroda munkatársai jelezték, hogy a Nyírfa utcából többen is tiltakoznak a tervezett járdaépítés ellen, ezért a testület törölje áprilisi határozatából az erre irányuló kötelezettséget. A képviselő asszony javaslatához egy 2005 őszén beadott lakossági kérelmet, valamint idén április 7-én Vokány Erika és az utca egyik lakója közötti magán-e-mail váltását is csatolták, bizonyítandó: nem kell a járda, inkább egyirányú utcát és fekvőrendőrt szeretnének. Az említett lakó nem járult hozzá, hogy a volt képviselő nyilvánosságra hozza a levelét és a továbbiakban a körzet jelenlegi képviselőjével, dr. Albert Gáborral kívánják megvitatni az utcára vonatkozó elképzeléseiket. Az ügy érdekessége, hogy június 18-án dr. Albert Gábornak, a körzet jelenlegi önkormányzati képviselőjének címezve tiltakozó levél érkezett. A levélben az utca 13 lakója megdöbbenésének adott hangot Hámoriné Olár Mária kezdeményezése miatt. Megerősítették, évek óta szeretnék elérni az utca rendezését, és örömmel fogadták az áprilisban elfogadott járdaépítésre vonatkozó határozatot. Az elektromos vezeték –fektetés miatt az utcát úgyis „feltúrják”, s ezzel egy időben a járda is megépülhet a jelenlegi zöldfelület egy részének meghagyása mellett. A járdaépítés egyébként népszerű, hálás téma, amihez mindenki ért, ennek megfelelő időkeretet is szántak a kissé ellentmondásos ügy tárgyalására. Végül 14 igen, 3 nem szavazattal nyert Hámoriné Olár Mária javaslata. Hogy a Nyírfa utcában épüljön-e, vagy sem járda, arról a VFKB tagjai helyszíni szemlén döntenek.

Pályázati lehetőségek

Turai István polgármester sürgősségi előterjesztése két pályázat benyújtásához kérte a képviselők támogató szavazatát. Az Államreform Operatív Program keretében a polgármesteri hivatalok szervezetfejlesztésére kiírt egyfordulós pályázatra az 1,6 millió Ft-os önrészt a képviselő-testület biztosította. A másik pályázat a választott képviselők képzési rendszerének megteremtéséhez kínál lehetőséget önkormányzati többletköltség nélkül. Mindkét polgármesteri előterjesztést egyhangú igenekkel támogatták a képviselők.

Mammográfiai vizsgálat
Palkóné Szabó Gabriella, Rothauszky Györgyné és Hámoriné Olár Mária a Budaörsi Egészségügyi Központ honlapján megjelent tájékoztató alapján kezdeményezte, a polgármester folytasson tárgyalásokat, hogy a július 1-től fizetőssé vált mammográfiai vizsgálatokat – a komplex szűrés ára: 10 ezer Ft - a törökbálintiak továbbra is „ingyenesen” vehessék igénybe. Ha a tárgyalás nem vezetne eredményre, a polgármester a Tüdőgyógyintézet igazgatójával tárgyaljon arról, megoldható-e az intézet területén a mammográfiai szűrés.

Drágán épült járdák

Gáldi György a Bajcsy Zsilinszky és a Kinizsi utcai járdaépítések miatt interpellált a polgármesterhez. Rendben van-e az, hogy városunkban 38 millió Ft-ért 1 200 méternyi járda valósult meg, miközben ebből a pénzből 3 000 méter járda is épülhetett volna? S mindez nyilvános pályázat nélkül! Az interpellációról részletesen olvashattak előző számunk 18. oldalán. A képviselő a választ nem fogadta el, a képviselők többsége viszont igen. Eszerint minden rendben, s ez a gyakorlat folytatódhat?

 


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/8