www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/5


Közmeghallgatás

  A Költészet Napjára esett az idei közmeghallgatás, amelyre sajnálatos módon, talán ha 15-en voltak kíváncsiak, a hivatal főbb tisztségviselői és a képviselők számosabban voltak jelen. Akkor nőtt meg egy rövid időre a jelenlévők száma, amikor a Házban ülésező Szabadházi-hegy Egyesület tagjai is bejöttek a meghallgatás egy részére.
  A polgármester most is gondosan felkészült, felolvasta azt az összefoglaló helyzetértékelést, amit már a város honlapjára előzőleg felrakatott, s bár gondosan jegyzeteltem, most mégis jobbnak látom Olvasóinkat arra kérni, olvassák el a beszámolót a  www.torokbalint.hu-n .
  A legfelkészültebb kérdezők a Szabadházi-hegy Egyesület tagjai voltak, de az általuk jelzett panaszoknak, és az arra adott válaszoknak ismertetésére júniusi számunkban egy külön beszámolót tervezünk.
  A külterületekkel kapcsolatban majd mindenhol felmerült, hogy nagyon várják a szabályozási tervek elkészültét, mert annak hiányában nem kaphatnak az ott lakók építési engedélyt. A polgármester válaszából megtudtuk, hogy napirenden van a Település Szerkezeti Terv (TSzT) és a Helyi Építési Szabályzat (HÉSz) aktualizálása , amely ha a 21
különböző szakhatóság jóváhagyását is elnyerte, ezt követően a testület a rendeletet megalkotta, várhatóan 2009 elején léphet hatályba, és ezek után kerülhet sor a szabályozási tervek elkészítésére.
  Az Anna-hegyi üdülőövezet lakosai elmondták, várják a gáz bevezetését. A hivatalból Pákozdi Dénes arról számolt be, hogy tárgyalnak a TIGÁZ-zal, várhatóan 75-70 ezer Ft körüli önerős hozzájárulásra lesz szükség tulajdononként. Dr. Albert Gábor képviselő még hozzátette, hogy a gáz Diósd felöl lesz becsatlakoztatva, 55%-os lakossági részvétel feltétele a munkálatok megkezdésének. A 2. körzet képviselője azt prognosztizálta, hogy Anna-hegy 2010-re lakóövezeti besorolásba kerülhet, ezt a feltevést a polgármester nem erősítette meg, de nem is cáfolta.

  Többen elégedetlenek a Hirlevél közlönyszerű tartalmával, és keveslik a tájékoztatást. Mint a tájékoztatásért elég sokat dolgozó újság szerkesztője úgy ítélem meg, hogy ez a kijelentés hitelesebb lenne, ha a közmeghallgatásokon, egyéb közügyi fórumokon a nagy érdeklődés okán Törökbálint lakosai nem férnének be a terembe.
   Dr. Wimmer Ildikó a Józsefhegyről ismét felpanaszolhatta tízéves örökzöldjeit, a keskeny, és veszélyes, korlát nélküli utat, egy magánút kialakítás engedélyezése miatt garázsára és parkolójára zúduló vizet. Molnár Tibor polgármesteri referenstől megtudjuk, hogy a Józsefhegyen valamikor szőlők voltak, nem igazán letelepedésre alkalmas
az agyagos, löszös rétegek alkotta hegyoldal, ahol a vízelvezetés sincs megoldva. Ki kellene szabályozni az utat, de ehhez több telken a jóval kijjebb épített támfalat el kellene bontani, ebbe a tulajdonosok meg nem mennek bele, és kész is a patthelyzet.
  Egész idő alatt az járt a fejembe, nem az önkormányzat építési hatóságának jóváhagyásával alakulhatott ki ez az állapot? A külterületeken nem adnak építési engedélyt, amíg a közterületek, utak nincsenek kiszabályozva. Vajon nincs-e ebben az önkormányzatnak némi kis felelőssége?
  Simon Ferencné rákérdez a Spar-ra, és az uszodára, számíthatunk-e arra, hogy megépül? A polgármester az előbbiről nem tud új fejleményeket, az uszodára meg politikusan azt mondja: „Nem valósulhatott meg!” – ezzel a passzív mondattal jótékonyan fedve a fideszes honatyák és -anyák nagyon is aktív ellenmunkálkodását ez ügyben.
  Gáldi György képviselő hiányérzeteit fogalmazta meg a polgármesteri beszámolóval kapcsolatban. Szeretett volna hallani a terület átminősítésekről (belterületbe vonás = önkormányzat ellátási kötelezettség!), a Családsegítő Szolgálat önkormányzati funkciójának kiszervezési szándékáról, és a 10 év után szélnek eresztett jegyzőről, ezeket a témákat a polgármester nem tartott fontosnak a beszámolójában megemlíteni.

-tote


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/5