www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/5


-sződy

Anya – nő – munkaerő?

Cseperedő gyerekek mellett sosem unatkozunk. Hát még akkor, ha a környezet elvárásainak is igyekszünk megfelelni! A „tökéletes” anya mítosza igencsak megkeserítheti az életünket. Ezt anyák napján se felejtsük el!

A mai nők a családalapítás után is szeretnék kamatoztatni a képességeiket. De hogy lehet ezt úgy tenni, hogy mindenkinek jó legyen? Némi lazaság és humor mindig jól jön, de ehhez az kell, hogy a bennünk élő „tökéletest” időnként elküldjük egy kis szabadságra. Máskülönben könnyen túlvállaljuk magunkat, és úrrá lesz rajtunk az elkeseredettség.
Az egyes számú tévhit, amivel már a gyerek megszületésekor szembetaláljuk magunkat, az, hogy az anyák mindig boldogok.
Egyszerűen bizonyítható, hogy ez az állítás hamis, és így nem is kell megfelelnünk neki: köztudott, hogy az emberek nem mindig boldogok, az is köztudott, hogy az anyák is emberek, ebből pedig egyenesen következik, hogy az anyák nem mindig boldogok. Bizony, néha szomorúak vagyunk, mérgesek, elkeseredettek. Nyugodtan vállaljuk érzéseinket, nem kell színlelnünk. Figyeljük meg: gyerekünk meglepően elnézően fogadja, ha a kedvünk nem éppen rózsás, és az is lehet, hogy éppen neki sikerül megvigasztalnia bennünket.
Manapság az a nő, aki a gyerekei mellett a saját munkáját is fontosnak tartja, számíthat arra, hogy sokszor az orra alá dörgölik: feláldozza családját a saját boldogulásáért. Pedig lehet a két dolgot együtt jól csinálni, de kizárólag külső segítséggel. Hogy a bölcsőde, a nagymama vagy egy háztartási alkalmazott válik-e be, az a helyzettől függ. A lényeg, hogy első lépésként lássuk be: nem vagyunk szuperhősök, akik mindenre képesek egyedül!

Tippek dolgozó anyáknak:
– Tanuljon meg segítséget kérni és elfogadni! A család bevonása elengedhetetlen a gyereknevelésben, adjunk teret az apáknak, nagyszülőknek is a csemeték életében.

– Ha másra bízta a gyereket, bízza rá teljesen! Ne telefonálgasson tízpercenként, ne irányítsa az eseményeket a háttérből. Ugyanilyen fontos, hogy bízzon az óvónőben, tanítónőben. Így lesz képes a munkájára koncentrálni.
– A nagyobb gyerekek szeretnek önállóak lenni – használja ki lelkesedésüket, hagyja, hogy a reggelit maguk készítsék, saját holmijukat ők tartsák rendben. Ha belejöttek, valóban csökkenni fog a házimunka mennyisége.
– Rangsorolja feladatait: mi az, amit feltétlenül meg kell csinálnia, és mi az, ami várhat még egy kicsit. Így nem temetik maguk alá a terhek.

Ki viseli a nadrágot?
A sikeres nőket – főleg, ha teljesítményük a fizetésükön is meglátszik – gyakran tartják túlságosan is férfiasnak. Ez a párkapcsolatban is problémát okozhat, ha a családfő veszélyben érzi a pozícióját.
Tény, hogy a munka világában jó eredményt főként férfias tulajdonságokkal lehet elérni, noha a skandináv országokban már nem veszik olyan szigorúan a szereposztást, mint nálunk: Svédországban a férfiak is mehetnek szülés utáni szabadságra, és élnek is ezzel a lehetőséggel. A nők lelkifurdalás nélkül bontakozhatnak ki a hivatásukban. Nálunk még várat magára az effajta szemléletmód, de ne adjuk fel!

-sződy


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/5