www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/2


Kürti Miklós:

… És jött a doktor! … (LGT)


Interjú Dr. Albert Gáborral a 2. választókerület régi-új képviselőjével


Csalódás volt a 2006-os eredmény. Látványosan vissza is húzódtál. Érzel-e elégtételt most, hogy egy politikai hadszíntéren nem pártkatonát választottak a helyiek?
A közélettől valóban kicsit visszahúzódtam, a munkámnak éltem. Történész vagyok. 2007-ben, Németországban végeztem tankönyvkutatásokat. A Pannon Egyetem Pápai Neveléstudományi Intézetében vagyok óraadó, valamint egy budatétényi iskolában is tanítok. Tehát igen sok elfoglaltságom van. Nem érzek semmilyen elégtételt. A visszahúzódás nem azt jelenti, hogy nem kísértem figyelemmel a törökbálinti közélet alakulását. A nyár folyamán kezdtük el egy független egyesület szervezését. Célunk a 2010-es helyhatósági választásokra való felkészülés volt, de az októberi önfeloszlatás egy új helyzetet teremtett.

Számítottál erre a helyzetre?
Már több interjúban elmondtam, hogy az önfeloszlatás - bár benne volt a levegőben -, mégis, augusztusban a bizottsági helyek átalakításával és az alpolgármesterek megválasztásával úgy tűnt, nyugvópontra jut a testületi munka.

Vállalkoznál a választási eredményekkel kapcsolatban egy gyors értékelésre?
Annak ellenére, hogy a közhangulatban van egy szimpátia a függetlenek iránt, a szavazás során mégis erőteljes pártpreferencia érvényesült. Fel kellett venni a kesztyűt.
Az eredményekkel kapcsolatban néhány észrevételt érdemes tenni:
Egyrészt a Fidesz országos elfogadottsága az itteni szavazatok számában is megmutatkozott. Az is nyilvánvaló, hogy az MSZP középpárttá gyengült. Ebből a szempontból érthető, hogy Keller László, mint képviselő, beül a testületbe. Az is kérdés, hogy a 2006-ban a Szent Flórián Törökbálintért Egyesületre leadott szavazatok hová tűntek. Néhány választókerületet elemezve úgy tűnik, hogy ezek egy részén a baloldal, a többin pedig a Független Platform Egyesület és a Fidesz osztozott. A helyi közéleti vagy fejlesztő egyesületek érdekérvényesítő befolyása is csökkent. Magunkról annyit, hogy sikerült a kitűzött célt elérni: egy egyéni és egy listás mandátumhoz jutottunk.

Az előző ciklusban többé-kevésbé sikerült egy nagyon fontos projekt véghezviteléhez elegendő számú szövetségest találni. A megkezdett munka folytatását kikkel tudnád most elképzelni?
A kérdés egyrészt a 2. választókerületre irányul. Szeretném azt azért elmondani, hogy ma nem 2006. október 2-a van. Most a Független Platform Egyesület támogatásával egyéni mandátumot szerzett képviselő vagyok. Igen sokat köszönhetek ennek az összefogásnak. Vannak a település egészére irányuló törekvéseink, de ezen belül egyesületünk fontos célja a 2. választókerület fejlesztése. Tehát támaszkodhatok az egyesületünkre. A kérdés arra is irányul, hogy a képviselő-testületen belül kikre támaszkodhatok. Erre azért nehéz válaszolni, mert nekünk kész programunk van, amit összhangba kell hozni a többi programalkotó elképzeléseivel. Választókörzetemben például fontos fejlesztés az Anna-hegyi gázprogram megvalósítása, mely a Fidesz választási programjában is szerepel. Ugyanakkor a Tölgyfa utcai grund megőrzése, a közpark kiépítése a Független Platform Egyesület kiemelt feladata. Erre a területre, tudjuk, hogy a Fidesz állandó szerkezetű óvodát szeretett volna telepíteni, az MSZP-CIF programjában a Tölgyfa utca, mint óvodaépítési helyszín nem szerepel. Minden testületi döntéshez 10 szavazat szükséges. Tudjuk, hogy a jobboldal ma többségben van. Mégis úgy gondolom, hogy a Fidesz választási szlogenjében szereplő „mindenkiért” nemcsak a többségre, de a testület egészére és Törökbálintra egyaránt vonatkozik.

A választások után hogyan őrzi meg a Független Platform Egyesület a helyi közéletben a jelenlétét?
Egyrészt időszaki kiadványunk, a Független Horizont a választások után is tovább él. Másrészt fontos feladatunk a szervezetfejlesztés. Egyesületünk iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Pártfüggetlenségünket szeretnénk megőrizni, nem akarunk sem a CIF, sem a Szent Flórián Törökbálintért Egyesület sorsára jutni. Ne felejtsük el, hogy két képviselőnk benn van a testületben, így lehetőségünk van előterjesztések, önálló képviselői indítványok benyújtására. Ezzel élni fogunk. Mind a költségvetés tárgyalása, mind az új ciklusprogram lehetőséget teremt képviselői indítványok megfogalmazására.

Mesélnél-e valamit magánéletedről, a családról, és arról, hogy mi a kedvenc időtöltésed, amikor épp nem valami újabb feladatot hajszolsz?
Szabadidőmet a családommal töltöm, feleségemmel, Blankával és Orsikával, a kislányunkkal. Ő a Walla oviba jár. Sokat kirándulunk, moziba járunk, és szívesen szöszmötölünk a kertünkben.
Köszönöm a beszélgetést.


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/2