Szerkesztőségi beszélgetés KASSAI ANDRÁS őrnaggyal

A Törökbálinti Rendőrőrs parancsnokával, a helyi rendőrök működéséről, újabb programjairól, a lakosság által megfogalmazott észrevételekről, a város közbiztonságáról.

- Mit tesznek, hogy a lakossággal bizalmasabb legyen a kapcsolat?
- Én azt a hozzáállást követeltem meg a munkatársaimtól, hogy a törökbálinti rendőrőrs beosztottjai minél szélesebb kapcsolatot, minél barátságosabb, segítőkész magatartást tanúsítsanak a lakosság felé.
Jó együttműködést építünk a családsegítő szolgálattal, ugyanúgy az önkormányzattal, a német kisebbségi önkormányzattal, Szabadházihegy Egyesülettel. Tavaly pl. tíz lakossági fórumot szerveztünk, ahol megbeszéltük a helyhez kötődő problémákat, kéréseket. Sokat segít nekünk a Közbiztonsági Alapítvány, ez a helyi önkormányzat alapítványa, a befolyó összegeket közbiztonsági célokra lehet fordítani. Magánszemélyek, vállalkozók és a pályázatok jelentik a forrásokat.
Már a tavalyi évben kezdtünk szervezni egy közbiztonsági civil szervződést. A SZEM Mozgalomnak az a célja, hogy fokozott figyelemmel kísérje, SZEM-mel tartsa a rosszban sántikálókat. Tagjainak adunk közvetlen elérhetőséget, hogy ha bármilyen gond azonnal jelezhesse nekünk. Fogunk adni matricát, amit jól látható helyre ki lehet ragasztani, ami egyrészt azért fontos, mert így mindenki tudná kihez forduljon, másrészt kicsit üzenet a bűnözőknek is, mert rögtön látszik a környéken, hogy „résen vannak”. De, akik ilyet kirak, az nem azt jelenti, hogy ezen túl mindent nyitva, őrizetlenül hagyhat, mert ott már soha többet nem lesz bűncselekmény, de az adott területről a bűnözök lassacskán el fognak kopni, mert inkább odamennek, ahol ilyen nincs.
Már spontán módon működnek ezek a dolgok, de még nem egészen szervezett és tudatosított formában. Intézkedtünk mi már betelepült méhcsaládtól kezdve, illegális szemétlerakáson, kóbor kutyán át a mindenféle polgári perpatvarig bezáróan.
Az eredményeket már tapasztalja a rendőrőrs, tavaly már 30%-os bűncselekmény visszaesést sikerült produkálnunk annak ellenére, hogy évente kb. ezer fővel emelkedett Törökbálint lakossága. Bátran állíthatom, hogy összehasonlítva a többi településsel, ez kis békés sziget. Pl. most ugye július vége van, a Tükörhegyen április 22. 02 óra 06 perc óta, tehet negyed éve nem volt betörés, besurranás. Ez persze nem azt jelenti, hogy elfogytak a bűnözők, hanem azt jelenti, hogy ott sikerült egy olyan szintre elérnünk, hogyha oda valami olyan autó megy fel már kapjuk az értesítést, azonnal tudunk reagálni. Hát ez lenne az értelme a szemmozgalomnak. Szeretnénk, ha az állampolgárok, saját lakóhelyükön jártukban-keltükben, bármilyen a közrendet vagy biztonságot érintő problémával találkoznak, jelezzék nekünk, s amiben tudunk, segítünk. Mi rendőrök hiába megyünk végig egy utcán, ha nincsenek helyi kapcsolataink, akkor nem tudunk működni. Én nem csak azt szeretném, hogy ha megtörténik valami, akkor annak utána menjünk, hanem elébe menni a dolgoknak, de ehhez az kell, hogy a Törökbálintiak partnerek legyenek.
- A kapcsolatteremtésnek van szervezeti formája is?
- A körzeti megbízott szolgálatot próbáljuk most helyhez, személyhez kötöttebbé tenni. Ez egy olyan rendőrségi szolgálati forma, amit csak arra találtak ki, hogy a helyben lakókkal tartsa a kapcsolatot. A körzeti megbízott hetente, vagy alkalmanként vissza tud menni az emberekhez, személyes kontaktust tud alakítani velük, akik elmondják, hogy milyen gondok vannak: szemetelés, kamionok ott parkolnak, sebességet túllépik, nagyon furcsa, hogy éjszaka szállítanak valamiket…
- Ez derék, viszont nekem fogalmam sincs, hogy ennek a körzetnek ki a megbízottja. S, képzelje el, ha én nem tudom, akkor nem tudják az itt lakók?
- Ezek a körzetek már meg vannak, mindegyik körzetnek meg van a maga megbízottja. A közeli időszak egyik fontos feladata lesz, hogy megismertessük őket körzetük lakóival. Már adtunk névjegyeket, telefonszámokat, elérhetőséget. Már hívnak bennünket éjszaka, ha olyasmit tapasztalnak, ahol a beavatkozásunk szükséges. 
Az együttműködés jó példája, hogy vannak olyan tulajdonosok, akik megengedik, hogy éjszakára bemenjünk a kertjébe, ami rejtett figyelésre ad jó lehetőséget.
Voltak ugyan is besurranások, és nem értettük, hogy hiába vagyunk kint az utcán még is megtörténtek. Egy idős néni aztán behívott és mondata: hát itt mennek. Így sikerült azután megfigyelni, hogy két telek határán ki volt járva egy ösvény, s ezen jöttek-mentek a tolvajok.
- Milyen a személyi állomány? Létszáma, összetétele, életkoruk. Olvasom,  azt nyilatkozta, hogy nagyon nehéz az embereket itt tartani. Én nagyon sajnálom ezeket a rendőrsrácokat, akik vidékről, innen-onnan jönnek, nincs rendes lakásuk, tisztességes szállásuk, családalapítási vagy letelepedési lehetőségük. E mellet elvárni egy magas fokú hivatástudatot, erkölcsiséget a szolgálatban, nem könnyű.
- Olyan 26 év az átlag életkor, még én sem vagyok olyan öreg, 36 éves vagyok.   Húszfős az állományunk és van hiányunk persze. Komoly személyzeti problémákkal is közködünk, a fiatalabbak itt ugyanannyi pénzt keresnek, mint a lakhelyükön, ahol évente történik egy-két esemény, ezzel le van tudva a dolog. Amellett pedig olyan ingatlant tud venni vagy építeni, amit szeretne, családot tud alapítani, ezek nagyon komoly problémák. Lehet valaki a legkiválóbb, legjobban képzett rendőr, de ha nincs helyismerete, ha nem ismerik és nem bíznak benne a polgárok akkor nem tud sikeresen működni. Itt van pl. Kalló Ferit, őt nagyon sokan ismerik itt,  nagyon sokan fordulnak hozzá bizalommal, nem csak azért mert rendőr. Látják, hogy él. Sajnos ő az egyedüli a 19-ből, aki törökbálinti. 
Az elvándorlás szempontjából kritikus, hogy úgy jönnek ide, hogy tudják, nem marad itt és egy év után el is mennek. Vagy valaki itt van már 5-6 éve sok időt és energiát fordítottunk a kiképzésére, - most már ő oktathatna másokat - de azt mondja, hogy 28 éves vagyok ideje családot alapítani. De hova? Rendőrszállóra, albérletbe? Elmegy s, egy szakismerettel, helyismerettel rendelkező embert veszít Törökbálint. Már felnőtt egy ilyen generáció az őrsön s ez komoly gondot fog okozni. Nagyon szeretném, ha ebbe valami megoldást lehetne találni.
- Mi a helyzet az állandó rendőri jelenléttel?
- Járőr van, csak egy helyi éjszakai irányítási pont itt nincs. Ez Budaörsön van, aminek közelsége és a már rendelkezésre álló eszközök nem teszik szükségessé nálunk az éjszakai ügyeletet. Ha a 107-es telefonon valaki bejelentést tesz, akkor a budaörsi ügyelet veszik fel és rádión azonnal riasztja az itteni járőröket.
- Éjszakai is?
- Igen, éjszaka is járjuk a várost - a kollégáimmal, és bizony előfordult, hogy hajnalban fel kellet költeni az embereket, és mondtuk: - nézzen már ki ugyan, otthagyta a festőlétrát, ki van nyitva az erkély ajtó, mit gondol, mibe kerül oda felmászni, bemenni…; bezárattunk garázsajtókat, nyitva találtunk kapukat.
- Ön a település közbiztonságát tekintve programokban, stratégiai távlatokban gondolkodik és ez természetes is, azonban a lakosság elégedetlen! S, ennek lakossági fórumon hangot is ad, mondván nem érhető el a rendőrség, csak akkor találkozik rendőrökkel, amikor négyen ülnek a kocsiban és traffipaxoznak. Az semmiképpen nem jó, hogy a lakosságban – még ha így nem is igaz – ez a képzet marad meg.
- Mi egyfelől kemény erőfeszítéseket teszünk, hogy visszaszorítsuk a bűnözést Törökbálinton és erre vonatkozólag a már említett statisztikai eredmények már bizonyítanak. Másfelől van azonban egy olyan fogalom, hogy szubjektív-biztonságérzet. Eszerint vannak emberek, akik soha nem találkoznak bűnelkövetőkkel, de rendőrökkel sem. Ha őket kérdezi, azt válaszolják, hogy tökéletes a közbiztonság. Ha valakinek a közeli ismerősét, rokonát éri valamilyen inzultus, az azt mondja, hogy hát bizony van még itt javítani való. Akit meg személyesen lopnak meg, rabolnak ki az természetesen azt fogja állítani, hogy csapnivaló a közbiztonságunk.
Az ellen vagyok én is, hogy a kollégák az autóba üldögéljenek, mert sok értelme ennek nincs. De ha pl. a gyalogos járőreink a Dióskertbe sétálnak és a Shell kútnál vagy az Annahegyen történik valami nem fognak időben odaérkezni.
Az önkormányzat segítségével két robogót vásároltunk, ez a robogós-rendőrszolgálat hamarosan be fog indulni.
Azt az embert nem lehet arról meggyőzni, hogy milyen jó a közbiztonság, akihez betörtek. Ha valami nem fáj az természetes, ha fáj akkor az rendellenes.    
Sok probléma van, egyfelől ugye az a probléma, hogy túl sok ellenőrzés van, másfelől pedig az a probléma, hogy túl kevés. Ezeket a véleményeket természetesen mi meghallgatjuk és meg próbálunk a felvetésekhez igazodni az ésszerűség határán belül. De, amit a jogszabályok előírnak, mi azt fogjuk tenni. A törökbálinti őrs -  s ez elég ritka -  a bűnügyek nyomozását egészen a bírói szakig végzi el, önállóan.
Ha nézzük a statisztikákat, országos, vagy a környékbeliekét, a miénk lényegesen jobb. Át kellene menni a többi településre, s akkor majd kiderülne, hogy nekik milyen gondjaik vannak…
…bocsásson meg, de mi itt lakunk, s nekünk a magunk gondjai a gond…
… csak azt tudom mondani, hogy Törökbálint nagyon jó szolgáltatást kap, technikailag jobban felszerelt. Budakeszi rendőrőrs például 8 települést lát el, a miénk csak egyet. Nyilván ha még többen lennénk még magasabb színvonalon tudnánk dolgozni. A rendőri jelenlét – amit reklamálnak a lakosok – nem biztos, hogy baj ha nem mindig látnak rendőrt. Nagyon sokszor civilben megyünk.
- Azért vagyok zavarban egy kicsit, mert amiket mondott bűnözési statisztikák stb., ezek valós cáfolhatatlan tények, ezzel szemben számos konkrét, rettenetes esetet hallunk innen-onnan, ami az embereket aggasztja. Na most azoknak akik ezeket a dolgokat átélik mi teljes jóhiszeműséggel magyarázhatjuk, hogy a bűnözés itt 30%-al csökkent. Nem érdekli. Persze én értem, hogy magának természetesen az a legfontosabb, hogy összességében hogyan alakul a helyi közbiztonság helyzet, nem pedig a szemetelés a Vasút utcában, vagy a fiatalok vonulása.
- Nagyon nehéz ezzel kezdeni valamit. Ezeket az egyedi eseteket úgy szokták bejelenteni, hogy másnap bejönnek az őrsre és bejelentik, hogy ez és ez történt. Erre mondom én ezt a szemmozgalmat. Kapjuk meg az információt: frissen! Azzal szemben tudunk fellépni, ami van. Ami volt annak már elég nehéz utánamenni.
Nehéz megítélése van az éjszakai fiatalok vonulásának, gyülekezésének. Ez azért korkérdés is. Minél idősebb valaki annál alacsonyabb a tűrésküszöb. De, nem  nézzük el ha valami rendellenes dolog van. A családsegítőnek szoktuk jelezni, ha tizennégy év alatti gyerekek kódorognak éjfél után. Nem lehet félvállról kezelni a kábítószer jelenlétét sem, bizony Törökbálint is fertőzött, ha nem is oly nagymértékben. Vannak terjesztők is, fogyasztók is, akik képben vannak. Több eljárás is van folyamatban. De mi ebben is inkább segíteni szeretnénk, mint büntetni, főleg a szülőknek.
Bárkinek, bármilyen gondja baja van a rendőrséggel, mi készséggel orvosoljuk, ha kell és ha igaza van. A valós kritikák érhetik a rendőröket, mert elvétve az is előfordulhat,  de lehet, tévedünk, hogy hibázunk. Mi is emberek vagyunk.

 

 

 

 Forrás: Törökbálinti Újság