Ficsór Bálint:

Városházát kell építenünk!

Aki ügyes-bajos dolgai miatt kénytelen felkeresni a törökbálinti Községházát azt érezheti, mintha valamelyik elmaradt balkáni kisvárosba került volna.
Zsúfoltság, repedező falak, és bizony egérszag mindenfelé. Arról nem is beszélve, amikor az ügyfél azt hiszi révbe ért, akkor kiderül, hogy át kell menni egy másik épületbe. Jó esetben csak a forgalmas utca túloldalára kell épségben átjutnia, vagy a harmadik szomszéd Művelődési Házban elhelyezett irodákba.
De ha nincs szerencséje, a Bajcsy-Zsilinszky utcai volt ELMÜ épületbe irányítják, hogy aztán onnan mégis vissza kelljen jönni a Munkácsy utcába.
Már 10 éve kellett volna egy új községháza. Egy darabig azon folyt a vita, hol épüljön fel az. Egy erős csapat a Szérűskertbe képzelte azt, sőt a Flóra Szálló épülete is felmerült községházának, de végül a többség a Munkácsy utcai helyszín mellett döntött.
Pár éve Turai István polgármester neki is lelkesült az ügynek és szebbnél szebb látványterveket készítetett nagyjából a jelenlegi helyére, megtartva a volt jegyzői lakás épületét az utcai fronton. Közben elbíbelődött jó ideig a testület a dulácskai uszoda kalanddal, majd a figyelem az Európai Unió-s támogatással épülő Művelődési Ház „felújítására” koncentrálódott.
Magamra maradtam azzal a véleményemmel, hogy rossz a sorrend: előbb városházát kell építeni és aztán a kor igényének megfelelő Művelődési Központot, de nem a régi helyén, hanem valahol a patak partján. Keller László polgármester megválasztása után csakhamar felismerte, hogy sürgető feladat lenne komolyan foglakozni a városháza megépítésével. Nemcsak a már említett zsúfoltság, széttagoltság miatt, hanem úgy vélekedik, hogy ilyen romhalmazba nehéz kapni igényes szakembert.
Márpedig a Polgármesteri Hivatal egyes dolgozóinak ténykedése sok kívánnivalót hagy maga után!

Városházát kell építenünk!
Néhányunknak ez a határozott véleménye, mégpedig mielőbb be kell adni Európai Unió-s pénzekre a pályázatot. De ehhez olyan helyszín kell, amelyre lehet is – településközponti rekonstrukció címén – pénzt kapni. Ez pedig valahol a Munkácsy utcán lehet csak. Polgármester úr javaslata először a Pap-kertre irányult, mert az a terület önkormányzati tulajdonban van. Ezt a Fidesz frakció nem támogatta, ők az OMŰV területét favorizálták.
Vitathatatlan, ez lenne a legideálisabb helyszín nemcsak esztétika okokból, hanem azért is, mert így a városháza járműforgalma nem terhelné a Munkácsy utcának a Szent István utcától felfelé haladó szakaszát, amely jelenleg közel van az ellehetetlenüléshez, hiszen itt halad el a bővülő kórház, a megújult Művelődési Ház, a templom, a Zimándy iskola és a teljes Felsővár, Józsefhegy forgalma. Mégis ki kell jelenteni, hogy a most elérhető pályázattal ebből nem lesz így semmi az OMŰV helyén, hiszen annak igazán időszerű kitelepítése sok pénzt és időt igényel.
Ha nem tudunk ebben az évben pályázni, később nem juthatunk a már említett uniós forráshoz. Tehát vissza kell térni mielőbb a Munkácsy utcai helyszínhez, amely az utóbbi időben annyival komplikálódott, hogy polgármesterünk a túloldali részre, a szanatórium mellé készíttetett újabb látványterveket.
E megoldás mellett szólna az, hogy így az építkezés idejére csak a Műszaki és Beruházási Irodának kellene átmeneti helyet találni, de a területhez jó pár lakóingatlant meg kellene vásárolni. Nem is beszélve arról, hogy a kórház magas épülete mellett a megtartani szándékozott, földszintes hajdani községháza, majd beljebb a magasabb épületek képe nem nyújtanának valami harmonikus látványt.
Olyan vélemények is elhangzottak, hogy le kell dózeroltatni a helyi védelem alatt álló régi községházát, és az első törökbálinti óvoda épületét is. Ilyen szempontból ideálisabbnak látszik a korábbi elképzelés, azaz a városháza döntően a jelenlegi községháza helyén épüljön meg. Felvetettem azt is, hogy egy , igazi városháza úgy is épülhetne az OMŰV helyén, hogy most – öt-tíz évre – megépítenénk uniós támogatással egy épületet az előbbi helyszínek bármelyikén úgy, hogy a tervezésnél figyelembe kellene venni egy későbbi, más hasznosítás lehetőségét is. Gondolok iskolára, bölcsödére/óvodára, sőt Egészségügyi Központ is lehetne a kórház közelsége miatt.

Városházát kell építenünk!
Nemcsak kell, lehetne is, ha a döntéshozók fejében sokszor nem politikai célok lebegnének. Általam mértékadónak tekintett személy is azt mondta, hogy a polgármester azért nyomja annyira a városháza építést, mert azzal akar sikert szerezni magának.
Vitathatatlan, ez valóban siker lenne számára, de ez egyben az összes képviselő sikere is lenne, és ami a legfontosabb, siker lenne Törökbálintnak.
Mi mindannyian Törökbálint szolgálatára tettünk esküt közel fél éve. Félre kellene tenni a presztízsharcokat, nagypolitikai érdekeket.
A polgármesternek már eddig is folyamatosan konzultálni kellett volna a Településfejlesztési Bizottság elnökével, ugyanakkor a másik oldalnak nagyobb rugalmassággal, a megoldás keresésével kellene kezelni ezt a kérdést.
Úgy tűnik, végre jó irányba haladunk: a május 24-i testületi ülésen a kórház melletti terület többségi szavazatot kapott. Így van esélyünk indulni az augusztus végére várható pályázaton.
Az viszont megfontolandó, hogy ha netán nem nyernénk most uniós támogatást, akkor mégis vissza kellene térni az OMŰV helyszínre.

 

 

 

 Forrás: Törökbálinti Újság