PétR

Az elszabadult hajóágyú
avagy a köztisztviselők megbecsülése

Navigáre necesse, pontosabban bona est. Valóban hajózni nem csak muszáj, de jó is. Magam is, amikor csak módom van, hajózom itt-ott. De, hangsúlyoznám, hogy a saját büdzsém terhére. El is gondolkodtam, tán nem kéne mindig nekem állni ennek a szép hobbinak a költségeit. Tényleg, mi lenne, ha egy tucat haverral összeállva, megalakítanánk a TTC Gyorsnaszádos Szakosztályát. (Beszéltem is a TTC elnökével, aki közölte, hogy ennek nincs semmi akadálya.) Ez esetben minden évben kérhetném a szakosztály pénzügyi támogatását, így aztán még vidámabban és főként olcsóbban hajókázhatnánk kedvünkre, a törökbálinti polgártársak támogatásával. Feltéve persze, ha nekem is sikerülne a testület többségi szavazatát megnyerni. Ja, ami pedig a cikk címét illeti: aki már látott hajót és ágyút, el tudja képzelni, hogy milyen fergeteges pusztítást tud okozni egy elszabadult hajóágyú.
Sokat töprengtem, hogy leírjam-e ezt a történetet vagy sem. Az esetről májusi lapzártánk után értesültem, amikor már nem volt lehetőség az újságba anyagot betenni. Tehát a dolognak ma már aktuális hír értéke nincs, viszont, ha az ilyen, és ehhez hasonló jelenség mellett szó nélkül elmegyünk, akkor bármikor elszabadulhatnak az indulatok, a hatalmi érdekek hajóágyúi.

Dr. Győrfi László képviselő (FIDESZ – KDNP)

A történet úgy kezdődött, - mondja a sérelmet elszenvedett hölgy, a polgármesteri hivatal egyik vezető köztisztviselője, akit védelme okán nem nevezek meg –hogy a civil szervezetek idei pályázatait nekünk kellett feldolgozni.
Az Oktatási Bizottság tárgyalta a testületi döntést előkészítő előterjesztést, hogyan osszák fel a pályázók között a pénzt. A polgármester tett egy javaslatot az elosztás módjára, amellyel szemben az Oktatási Bizottságság elnöke, Hajdu Ferenc egy merőben más szempontok szerinti pénzelosztást javasolt. Olyannyira mást, hogy a hivatal által előkészített anyagban a TTC Vizitúra Szakosztálya nem is szerepelt, miután nem adott be értékelhető pályázatot, viszont Hajdu elnök saját listájában 100 ezer Ft támogatást kért/javasolt nekik. Néztem a saját táblázatomat, amelyet többen készítettünk, többször ellenőriztünk, azon nem szerepelt a vízitúra szakosztály. Akkor jeleztem a polgármester úrnak, hogy nem adtak be pályázatot.

(Mindettől függetlenül a képviselő-testület ülésén előterjesztették és el is fogadták az Oktatási Bizottság javaslatát, azaz a Hajdu elnök által összeállított támogatási elképzelést. -szerk.)
Dr. Győfi László, aki a szakosztály elnöke, kikérte ezt magának, mit képzelünk, hogy ő nem nyújtott be pályázatot. A testületi ülés szünetében is volt némi szóváltás közöttünk. Végül is bántott a dolog, kellemetlen volt, hogy a testület előtt Győfi képviselő így rám támadt.
Ezért, amikor visszamentünk a hivatalba, rögtön azzal kezdtem, hogy kikértem az eredeti irattári példányokat. Jól emlékeztem, valóban nem nyújtott be pályázatot. A 2006-os pályázati pénz elszámolását adta be a képviselő úr a Pénzügyi Irodához, s nem a 2007-re előírt pályázati anyagot. Ez az elszámolás – ami egyébként nem volt aláírva – már a könyvvizsgálónál volt.
(Tegyük hozzá, Győrfi doktor a Jogi és Ügyrendi Bizottság elnöke, tanult jogász, akinek hivatalból is tiszteletben kellene tartania az előírásokat. –szerk.)
Éppen az ominózus pályázat keresésével voltam elfoglalva, amikor megérkezett a hivatal ba Győrfi úr. Mondtam neki, nagyon sajnálom, hogy ilyen probléma volt a testületi ülésen, de szeretném tájékoztatni, hogy valóban nem nyújtottak be pályázatot. Elment, majd nemsokára visszajött és hozta magával előttem lobogtatva azt a bizonyos 2006-os elszámolást, majd emelt hangon megkérdezte, mégis én mit képzelek? ...ezzel a hozzáállással szerezzek magamnak más munkahelyet, még akkor is, ha én a polgármesternek nem tudom kicsodája vagyok, és kiabálva félre nem érthető megjegyzést tett kapcsolatunkra. Sokan voltak tanúi a kínos jelenetnek, tele volt a folyosó ügyfelekkel, tárgyalás folyt a mellettünk lévő szobában, gyámügyben várakoztak a folyóson. Halkan kértem, hogy ne emelje fel a hangját. Ha egyszer nem adott be pályázatot, én csak ezt tudom mondani. Erre azt válaszolta, hogy ha ennyire sajnálom ezt a százezer forintot a szakosztálytól, akkor dugjam fel magamnak! Ezt már szabályosan ordította a folyósón. Én közben hátráltam befelé a Szervezési Irodába, mert nyomult utánam, de megőriztem a nyugalmamat, halkan beszéltem vele, tartottam tőle, hogy még nyakon is vág.
Az eset után sírva fakadtam, ami általában nem jellemző rám. Ezután jött a négynapos ünnep, amire mindez rányomta a bélyegét. Azért bánt a dolog, mert én harminc éve vagyok köztisztviselő.
Egyébként gimnázium után itt Törökbálinton, a tanácsnál kezdtem dolgozni. Két diplomám van, tíz évig voltam jegyző, soha a munkám ellen nem merült fel kifogás. Senki nem engedheti meg magának, hogy így beszéljen egy köztisztviselővel, (vagy egyszerűbben, egy emberrel! -szerk.)
Én nem vagyok felkészülve a politikai viszálykodásra. Nem tudom kezelni, nem az én dolgom. És nem értem, hogy van valaki, aki szakmailag segíteni akar, és azt mondják, mint nekem is októberben ez meg mit keres itt? Most én voltam napirenden, és nem is magamért emelek szót, de mi a garancia, hogy holnap nem jön be a hivatalba egy indulatos képviselő, aki nem tartja elfogadhatónak, mondjuk azt a döntést, amit a testület hozott, és nagy nyilvánosság előtt megszégyenít majd egy második, harmadik köztisztviselőt. Ki védi meg őket?
Dr. Győrfi László választott képviselő, aki jogász létére úgy kezeli a törvényt, mint saját hitbizományát, betért a polgármesteri hivatalba, mert sérelmezte, hogy nem szerepelt a testület elé kerülő anyagban a vízitúra szakosztály támogatása. No, ekkor szabadult el az a bizonyos bajszos-hajóágyú, nem nézve se Istent, se embert. A jogvégzett, törökbálinti értelmiségi, magát keresztény-demokratának hirdető személy, a testület Fideszes frakciójának vezetője bugris módjára elbődült és torkaszakadtából üvöltözött, ilyesmiket hogy: „…akkor feldughatja magának a pénzt!... maga itt egy senki..! „… maga itt csak Keller László ”majdkimondtamkicsodája…”
Zengett a folyosó a trágárságtól és a fenyegetésektől, a polgármesteri hivatal alkalmazottai döbbenten hallgatták a képviselőt. Az esetnél jelenlévő tanuk egyhangú állítása szerint a jegyző – a hivatal vezetője – mindennek fültanúja volt. A folyósón jött-ment, később pedig diplomatikusan kiment az udvarra. Az aljegyző szintén a jelenetnek fül- és szemtanúja, de egyikük sem állt ki kollégájuk mellett, a köztisztviselői munka becsületéért, vagy akár csak a női nem méltóságának megvédése okán. Nem siettek beosztottjuk segítségére, és nem rúgták ki úgy a hivatalból a magáról megfeledkezett embert, hogy a lába se érje a földet.
Az országosan elszabadult másik hajóágyút, a debreceni polgármester Kósa Lajost hasonló bugrissága után legalább rákényszeríttette a közvélemény, hogy Dávid Ibolyától bocsánatot kérjen. Hasonló egyértelmű elitélést várnánk el a hivatal munkatársaitól, és a képviselő-testülettől is.

Nos, mindezek után ugye nem vitatható, hogy Győrfi László egy életre kiírta magát – erkölcsileg mindenképpen – Törökbálint közéletéből. Fel is szólítom, hogy haladéktalanul adja vissza képviselői mandátumát, mondjon le frakcióvezetői tisztéről, szépen csendben hátráljon ki, és soha többé ne mutatkozzék Törökbálint közéletében!
Egyben kérem a Fidesz frakció józan és jó érzésű tagságát, hogy határolódjon el az ilyen penetrációktól!
Vesse ki sorai közül az ilyen és ehhez hasonló közéleti bugrisokat!

 

 

 

 Forrás: Törökbálinti Újság